Ambasada Amerikane Llotaria

Ambasada paralajmëron që të kihet kujdes me mesazhet e mashtrimit që mund tu dërgohen fituesve. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha 09:07 , 31/01/2019 Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Kërkesat për viza jo-emigruese në SHBA do të bëhen vetëm në faqen e internetit të ambasadës dhe jo sikundër deri tani, përmes e-mail-it apo postës dhe faksit. Application. Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë. Një gjë e tillë ka krijuar ankth për aplikantët të cilët mezi e presin daljen e përgjigjeve. Finally, be wary of providing any personal information through these fraudulent websites and emails, since such action that could result in identity fraud or theft. Únete a Facebook para conectar con Admir Sinamati y otras personas que tal vez conozcas. Njoftimi i rëndësishëm është bërë sot nga ambasada amerikane në Tiranë Njoftimi i plotë Për shkak të problemeve teknike, periudha e regjistrimit për Lotarinë DV-2019 do të rifillojë nga e […]. Lotaria amerikane: Ambasada zbulon "recetën" për një aplikim të suksesshëm e fitues! Të ngjashme mund të lexoni: • Njoftimi i fundit nga ambasada për lotarinë • Ambasada sqaron arsyen e ndërprerjes së lotarisë •Numri i madh i aplikimeve për lotarinë rrëzon serverin Ambasada Amerikane ka treguar për qytetarët mënyrën e duhur për të bërë një aplikim të. Në rast se nuk shënohet largimi, atëherë një emigrant shqiptar do ta ketë shumë të vështirë, ose edhe të pamundur marrjen e një vize tjetër për në SHBA. Një gjë e tillë sipas Ambasadës Amerikane në Tiranë, ndodh vetëm atëherë kur një person aplikon më shumë se një herë brenda një viti. Jeni aplikant i Lotarisë? Nëse keni jetuar jashtë Shqipërisë më shumë se gjashtë muaj, ju duhet të merrni një vërtetim penal nga ai shtet si pjesë e aplikimit tuaj. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nëpërmjet Kontrollit të Statusit të Aplikimit (Entrant Status Check). ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane albania | ambasada amerikane tirane llotaria | ambasada amerikane tirane rinov. por te degjosh qe gjendja vazhdon te jete e njejte, dhe te rinjte te kerkojne te ikin, kjoe eshte me te vertete per te ardhur keq , akoma me e hidhur. Në një intervistë për Ora News, shefja e njësisë për vizat joemigruese në Ambasadën amerikane Emily Enright, dhe supervizori Lorenc Mansaku, shpjeguan mënyrën e duhur si duhet aplikuar dhe kushtet që duhen plotësuar për të përfituar vizën. Ambasada e SHBA në Tiranë ka dhënë këshilla për mënyrën e aplikimit dhe procedurën që duhet të ndiqni për të aplikuar në lotarinë amerikane Përmes një njoftimi në Facebook, ambasada thekson se plotësimi i formularit është falas dhe nuk ka asnjë pagesë, dhe u bën me dije. Qendroni me ne! Informacione mbi llotarine kanadeze. Nëse jeni përzgjedhur si fitues, KCC do të dërgojë një email, i cili kërkon dokumentat tuaja civile. Llotaria Amerikane është padyshim një ndër aplikimet më të rëndësishme për të gjithë shqiptarët, ndërsa është publikuar edhe data e përgjigjes së aplikuesve të vitit të kaluar. 16,155 likes · 2,145 were here. Selia diplomatike. 2016 - Gazeta Express. Lotaria Amerikane ka bërë sot një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që kanë aplikuar të jenë pjesë e saj. Pam njëri tjetrin. Ditën e sotme ambasada amerikane ka nxjerrë një video të plotë ku tregohet gjithë mënyra e aplikimit për proçedurën e lotarisë. 44, 806 mijë shqiptarë kanë fituar…. Rreth 77 mijë shqiptarë kanë marrë që nga viti 1999 Green-Card nëpërmjet lotarisë. Ambasada Amerikane fton sërish shqiptarët të aplikojnë për të fituar mundësinë të punojnë e jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Apply for the medical examination for U. Beware of any other non-government web sites that charge fees for this free application. VFS Global është ofruesi ekskluziv i shërbimit për qeverinë e Kanadasë, i autorizuar për shërbime administrative mbështetëse për aplikuesit për vizë në Shqipëri. Arena Ora News: Dua ta nis me shqetësimin kryesor të shqiptarëve, përse u kërkua që të ribëhet edhe njëherë Llotaria Amerikane, cilat ishin arsyet? Lorenc Mansaku: Arsyeja ka qenë, se pati një difekt teknik, i cili bëri që aplikimet e kryera nga data 3 tetor të mos jenë më të vlefshme. Më 3 tetor 2018 në mesditë 12:00, Ora Ditore Lindore (EDT) (GMT-4). Nis llotaria amerikane/ Çfarë duhet të dini dhe si të aplikoni ? Shtator 30, 2015 Durrës Press Lini një koment Më 2 tetor do të hapen aplikimet për lotarinë amerikane DV 2017. Bashkimi Europian do të vdesë dhe globalizmi do të mposhtet”. LLOTARIA AMERIKANE/ Lajm i mirë për ata që s'fituan, pranohen aplikantë të rinj RevistaWho. Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë të ditur sot se janë përzgjedhur fitues të rinj për lotarinë amerikane. Mirësevini në faqen e internetit të qendrës për aplikim për vizë Kanadeze (QAKV) në Shqipëri. Tritt Facebook bei, um dich mit Krenare Shala und anderen Nutzern, die du kennst, zu vernetzen. Kjo sipas të dhënave nga Ambasada Amerikane, sepse është e mundur që shumë aplikantë të përzgjedhur nuk do të kualifikohen për vizë. Rreth 200 mijë shqiptarët, të cilët kanë aplikuar në muajin tetor të vitit që lamë pas për Lotarinë Amerikane, do të njihen me rezultatin pasditen e sotme pas orës 18:00. Një ditë pas nisjes së shpalljes së rezultateve për aplikuesit shqiptarë, ABC Neës konstaton se të rinjtë nuk janë shumë entuziastë për "ëndrrën amerikane". Ambasada Amerikane, në Tirane ka bërë sot një tjetër njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që duan të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Ambasada shkruan në Fb: "Jeni i përzgjedhur i programit të. Llotaria amerikane, kush ka humbur kodin mund ta rekuperojë Ambasada amerikane ka një mesazh të rëndësishëm për festat e fundvitit. Ambasada Amerikane në Tiranë ka shpërndarë një mesazh për shtetasit amerikanë në lidhje me protestën e 13 majit. Webi zyrtar i Ambasades https://al. Gjyqësore (dëshmi penaliteti) tek Posta Shqiptare. Ambasada Amerikane bën me dije se aplikantët mund të përdorin numrin e tyre unik të konfirmimit të dhënë në regjistrim, duke kontrolluar online nëse janë fitues ose jo. Puno dhe jeto ne Kanada, procedura qe duhet ndjekur per te shkuar ne Kanada. Sapo doli Linda me djalin erdhi postjeri dhe më dorzoi një zarf. Bëhet fjalë për aplikuesit e tetorit të vitit të kaluar. Llotaria amerikane, kush ka humbur kodin mund ta rekuperojë Ambasada amerikane ka një mesazh të rëndësishëm për festat e fundvitit. Llotaria amerikane, e njohur ndryshe si “Griin kard” ka afro dy dekada e gjysëm që aplikohet edhe për shtetasit shqiptarët, që kur Shqipëria la pas të kaluarën ish komuniste dhe përqafoi rrugën e demokracisë dhe ekonomisë së tregut. Gjatë gjithë këtyre ditëve, ambasada ka nxjerrë njoftime dhe udhëzime të herë pas hershme për të informuar publikun lidhur me procesin. Përzgjedhja është rastësore përmes një shorti kompjuterik, ndërsa nuk ka asnjë tarifë për tu paguar. Vërtetimi duhet t'i përfshijë të gjithë emrat dhe/apo mbiemrat e përdorur, pёrfshirё mbiemrin e vajzёrisё. Ambasada Amerikane në Tiranë ka përcaktuar harkun kohor brenda të cilit do të lëshohen vizat për Lotarinë Amerikane 2010. Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë të ditur sot se janë përzgjedhur fitues të rinj për lotarinë amerikane. Një gjë e tillë sipas Ambasadës Amerikane në Tiranë, ndodh vetëm atëherë kur një person aplikon më shumë se një herë brenda një viti. Llotaria Amerikane, aplikimet 1 tetor – 2 nëntor 2013 Written by admin | September 20, 2013 | 0 Llotaria amerikane DV – 2015 Aplikimet në datë 1 tetor 2013 – Data e aplikimit për llotarinë amerikane DV 2015 Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar sot se në date 1 tetor 2013 do të fillojë aplikimi për Llotarinë Amerikane. Ëndrra amerikane vazhdon. Ambasada Amerikane nuk ka asnjë rol në këtë përzgjedhje. ‘Nëse ju keni marrë një postë elektronike (e-mail) që ju njofton se aplikimi juaj për programin e Llotarisë Amerikane ishte fitues dhe në mënyrë që të vazhdoni me aplikimin tuaj ju duhet të dërgoni një shumë të hollash (para. Lajmi për nisjen e saj është bërë i ditur nga Ambasada Amerikanë në Tiranë përmes llogarisë zyrtare në rrjetet sociale. Ndiqni me kujdes hapat qe duhet te beni me tej ne permbushje te deshires suaj per ne SHBA. Llotaria amerikane/ Ambasada sqaron dilemat dhe dyshimet për… By NacionalAlbania on October 26, 2017 Që prej datës 18 tetor të gjithë shqiptarët mund të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Ditën e sotme ambasada amerikane ka nxjerrë një video të plotë ku tregohet gjithë mënyra e aplikimit për proçedurën e lotarisë. Pas lajmit te dhene nga Ambasada Amerikane ne vendin tone se gjithe aplikimet e bera per Lotarine Amerikane jane te pavlefshme per shkak te problemit me serverin e faqes se lotarise, Ambasada jep te tjera detaje duke iu pergjigjur interesit te shqiptareve per te aplikuar. Pak orë para protestës së opozitës, ka reaguar edhe Ambasada Amerikane. Kanë dalë përgjigjet e atyre që kanë fituar lotarinë amerikane. Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Ambasada SHBA: 15 mijë shqiptarë kanë vizë të përhershme amerikane Omar Medina, Zv/Konsull pranë Ambasadës Amerikanë në Tiranë, në një intervistë për Ora News, thotë se ndër vite numri i aplikuesëve shqiptarë për Lotarinë Amerikane, është i qëndrueshëm. Ambasada Amerikane fton sërish shqiptarët të aplikojnë për të fituar mundësinë të punojnë e jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ishte nga ambasada amerikane. Gjithashtu di gje njeri cilat dege preferohen?. People can submit their entries through the online application form called as E-DV entry will have the chance to be selected as winner through this draw at KCC. 0 Ndertimi I Ambasades Amerikane Ne Prishtine 10+ 0 0. admin-December 22, 2017. Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë. Nis sot aplikimi për Lotarinë Amerikane, për të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët kanë dëshirë të emigrojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Llotaria-amerikane-696×522 Te gjithe ju, duhet tashme te beni plotesimin e formularit DS-260. Admir Sinamati está en Facebook. Tritt Facebook bei, um dich mit Ernest Marku und anderen Nutzern, die du kennst, zu vernetzen. SinkronOmar Medina, zv. U paralajmërua edhe nga Ambasada Amerikane, por vonesa në rikthimin e faqes on-line në të cilën janë publikuar emrat e fituesve të Lotarisë Amerikane, ka shkaktuar panik tek shqiptarët. Ëndrra amerikane vazhdon. Sipas statistikave të DASH vitin e kaluar rreth 367 mijë shqiptarë aplikuan për Lotarinë Amerikane, nga 246 mijë persona që aplikuan në 2016. PAPERWORK REDUCTION ACT: Public reporting burden for this collection of information is estimated to average 30 minutes per response, including time required for searching existing data sources, gathering the necessary documentation, providing the information and/or documents required, and reviewing the final collection. Ambasada Amerikane njofton se njoftimet zyrtare të përzgjedhjes do të bëhen përmes Kontrollit të Statusit të të regjistruarve duke filluar nga data 02 maj 2017 deri më 30 qershor 2018 në faqen dvlottery. Kjo sipas të dhënave nga Ambasada Amerikane, sepse është e mundur që shumë aplikantë të përzgjedhur nuk do të kualifikohen për vizë. 0 Ndertimi I Ambasades Amerikane Ne Prishtine 10+ 0 0. Aplikimet për Llotarinë e Vizave Amerikane DV-2020 – Viti 2018 do të fillojnë diten e Mërkurën 3 Tetor në orën 19. Ambasada Amerikane njoftim të rëndësishëm për vizat: Si të aplikoni saktë Postuar: 11/01/2018 - 14:33 Nëpërmjet një postimi në facebook, ambasada Amerikane ka rikujtuar të gjithë ata janë të interesuar për viza amerikane, që të pyesin për çdo paqartësi. 16,155 likes · 2,145 were here. Fillon Llotaria Amerikane! 3 Tetor 2018-6 Nëntor 2018. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Nëse jeni përzgjedhur si fitues, KCC do të dërgojë një email, i cili kërkon dokumentat tuaja civile. E morët përgjigjen e Lotarisë Amerikane? Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm. Llotaria Amerikane, mësoni kur dalin EMRAT e fituesve Duke filluar nga data 7 maj te gjithë shqiptarët që kanë aplikuar për Llotarinë Amerikane mundtë kontrollojnë nëse janë. Gjyqësore (dëshmi penaliteti) tek Posta Shqiptare. Ambasada amerikane kishte përsëritur disa herë se pas orës 17:00 sipas kohës në Shqipëri të datës 2 nëntor nuk do të pranohej asnjë aplikim. Llotaria-amerikane-696×522 Te …. Ambasada Amerikane njofton ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, që njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nëpërmjet Kontrollit të Statusit të Aplikimit (Entrant Status Check). Ambasada amerikane në Tiranë jep informacion në lidhje me procesin e aplikimit për vizë. government entities, such as the Department of State, a U. starton llotaria amerikane ja cila ËshtË data Posted on Shtator 27, 2018 by Rrjetat in Aktualitet , Forum , Prefekturat with 0 Comments Ambasada Amerikane ka njoftuar datën e fillimit të aplikimeve për të gjithë shqiptarët e interesuar për të jetuar dhe punuar në SHBA. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha. O*NET OnLine has detailed descriptions of the world of work for use by job seekers, workforce development and HR professionals, students, researchers, and more!. Entuziazmi për të jetuar në SHBA përmes llotarisë amerikane, duket se është më I fortë në perceptim sesa në realitet. Ishte nga ambasada amerikane. Është për të ardhur keq që na vijnë persona të cilët skualifikohen pasi nuk kanë arsimimin e duhur. 230-vjetori i DASH, ambasada amerikane risjell vizitën e George Bush në Fushë-Krujë 'Çlirohen' 8 mijë m2 plazh i zaptuar në Shëngjin, procedohen 5 përfaqësues subjektesh dhe dy drejtorë në Bashki. Përmes një postimi në Facebook, u rikujton të përzgjedhurve të mos harrojnë dokumentet arsimorë përpara intervistës. A ja ka ndokush idene nese eshte e mundur kjo gje? Cfare hapash duhet te ndjek?Anglishtja ime eshte shume e mire. Disa faqe interneti apo emaile përpiqen t’ju mashtrojnë duke u prezantuar si faqe zyrtare të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë. Ernest Marku est sur Facebook. Një gjë e tillë sipas Ambasadës Amerikane në Tiranë, ndodh vetëm atëherë kur një person aplikon më shumë se një herë brenda një viti. Lajmi për hapjen e lotarisë amerikane edhe për këtë vit u konfirmua disa ditë më parë, ndërkohë që tashmë, Ambasada Amerikane del me dy këshilla të thjeshta për të gjithë ata që kanë vendosur të aplikojnë. Duke iu kthyer përgjigje në faqen zyrtare në Facebook, Ambasada u bën me dije aplikantëve, se duhet të shikojnë të paktën një herë në muaj, pasi ndodh që ka pasur edhe një raund të dytë përzgjedhjes, siç ka. Ambasada Amerikane nuk ka asnjë rol në këtë përzgjedhje. Ambasada Amerikane, në Tirane ka bërë sot një tjetër njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që duan të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime. These services can only be obtained from official U. Ardita Mullaibrahimi è su Facebook. Aplikimet për Llotarinë e Vizave Amerikane DV-2020 – Viti 2018 do të fillojnë diten e Mërkurën 3 Tetor në orën 19. Ndiqni me kujdes hapat qe duhet te beni me tej ne permbushje te deshires suaj per ne SHBA. Nëse nuk dërgohen këto dokumenta përmes email, nuk do t'ju caktohet një datë interviste. Ilir Hoxha est sur Facebook. Përzgjedhja është rastësore përmes një shorti kompjuterik, ndërsa nuk ka asnjë tarifë për tu paguar. '|Urime të përzgjedhurve të programit të lotarisë DV!. Të përzgjedhurit e programit DV­2018, duhet të plotësojnë formularin elektronik DS­260. Ernest MarkuさんはFacebookを利用しています。Facebookに登録して、Ernest Markuさんや他の知り合いと交流しましょう。Facebookは、人々が簡単に情報をシェアできる、オープンでつながりのある世界の構築をお手伝いします。. Për të gjithë ata të cilët duan të aplikojnë për Llotarinë Amerikane, sot është dita e fundit kur mund ta bëjnë. Ky eshte njoftimi i rendesishem qe ben sot Ambasada Amerikane ne Tirane per te gjithe aplikuesit shqiptare, te cileve u shkoi mundu kot me aplikimet, pasi ato. Gjatë gjithë këtyre ditëve, ambasada ka nxjerrë njoftime dhe udhëzime të herë pas hershme për të informuar publikun lidhur me procesin. Duke iu kthyer përgjigje në faqen zyrtare në Facebook, Ambasada u bën me dije aplikantëve, se duhet të shikojnë të paktën një herë në muaj, pasi ndodh që ka pasur edhe një raund të dytë përzgjedhjes, siç ka. Llotaria amerikane/ Ambasada sqaron dilemat dhe dyshimet për… By NacionalAlbania on October 26, 2017 Që prej datës 18 tetor të gjithë shqiptarët mund të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Webi zyrtar i Ambasades https://al. emigrim pershendetje dua te emigroj bashke me gruan e djalin e vogel per ne kanada ka ndonje mundesi per te emigruar apo nuk eshte e mundur faleminderit. Nga ana tjetër ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar edhe rregullat e kësaj lotarie si dhe kujdesin që duhet të tregojne qytetarët gjatë aplikimit të tyre. Nesër, më 2 maj del përgjigja për aplikantët e Lotarisë Amerikane nëse kanë fituar ose jo. Pa dhënë shpjegime të tjera për këtë gjë, SHBA pretendon se me naftën iraniane ndihmohen aksionet terroriste. Në faqen zyrtare në 'Facebook' Ambasada thekson se "Doni të aplikoni për lotarinë DV-2019 këtë javë?. “Mos përdorni fotografinë që përdorët vitin e kaluar në DV-2017 dhe hiqini syzet kur të dilni në fotografi për lotarinë, përndryshe ju do të skualifikoheni automatikisht”, ky është një ndër paralajmërimet nga ambasada amerikane për të gjithë ata që janë të interesuar për lotarinë amerikane. Ditën e sotme ambasada amerikane ka nxjerrë një video të plotë ku tregohet gjithë mënyra e aplikimit për proçedurën e lotarisë. The medical application form may be submitted only through this website. Ambasada Amerikane ka njoftuar një ndryshim të ri në lotarinë amerikane. Ëndrra amerikane vazhdon. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha 09:07 , 31/01/2019 Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Aplikimet për llotarinë amerikane , DV-2018, duhet të dorëzohet elektronikisht duke filluar që nga mesdita e datës 4 tetor, 2016 e martë, (Eastern time) deri ditën e hënë 7 Nëntor, 2016. emigrim pershendetje dua te emigroj bashke me gruan e djalin e vogel per ne kanada ka ndonje mundesi per te emigruar apo nuk eshte e mundur faleminderit. Nëse keni hedhur llotarinë amerikane për këtë vit, ky postim ju informon për datën dhe orën se kur dalin përgjigjet. Nëse doni të mos skualifikoheni që në fillim kini parasysh të mos përdorni fotot që i keni përdorur në aplikimet e shkuara dhe. ‘|Urime të përzgjedhurve të programit të lotarisë DV!. 0 Lagja Amerikane Ne Prishtine 10+ 0 0. Ambasada Amerikane njofton se për ata që kanë aplikuar për Programin e Lotarisë DV-2018, njoftimi zyrtar i përzgjedhjes do të kryhet drejtpërdrejt nga vetë qytetarët përmes Kontrollit të Statusit të Aplikimit (Entrant Status Check) Statusit të Aplikimit (Entrant Status Check) duke klikuar KETU dhe nuk ka njoftim përmes e-mailit. انضم إلى فيسبوك للتواصل مع ‏‎Brunilda Xhemollari Sallo‎‏ وأشخاص آخرين قد تعرفهم. Informacioni lidhur me statusin e aplikimeve për llotarisë amerikane (Diversity visa E-DV) në web, është rinovuar me qëllim për të informuar aplikuesit nëse janë përzgjedhur ose jo. Shiko hollësitë e njoftimit në website. Llotaria Amerikane 2019 - Si te aplikoni per tu kualifikuar - pjesa 2 Leonard Murrja. Consulate & Embassy. gov/ Webi per aplikimin https://www. Gjithashtu di gje njeri cilat dege preferohen?. Ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për fituesit e Lotarisë Amerikane. Në lidhje me moshën, Ambasada Amerikane shkruan se nuk ka moshë minimale për të aplikuar për programin, por kërkesa për shkollim nga një shkollë e mesme ose përvojë pune për secilin aplikant primar në kohën e aplikimit do të ndikojë në skualifikimin e shumë personave që janë nën 18 vjeç. Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë. Ambasada Amerikane njofton se njoftimet zyrtare të përzgjedhjes do të bëhen përmes Kontrollit të Statusit të të regjistruarve duke filluar nga data 02 maj 2017 deri më 30 qershor 2018 në faqen dvlottery. admin-February 14, 2019. “Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë”. Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha. Bëhet fjalë për aplikuesit e tetorit të vitit të kaluar. aplikimet dërgohen tek autoritetet amerikane që bëjnë procesin e përzgjedhjes. Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar sot se në date 1 tetor 2013 do të fillojë aplikimi për Llotarinë Amerikane. Duke iu kthyer përgjigje në faqen zyrtare në Facebook, Ambasada u bën me dije aplikantëve, se duhet të shikojnë të paktën një herë në muaj, pasi ndodh që ka pasur edhe një raund të dytë përzgjedhjes, siç ka. Llotaria-amerikane-696×522 Te gjithe ju, duhet tashme te beni plotesimin e formularit DS-260. Llotaria amerikane DV - 2015 Aplikimet në datë 1 tetor 2013 - Data e aplikimit për llotarinë amerikane DV 2015 Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar sot se në date 1 tetor 2013 do të fillojë aplikimi për Llotarinë Amerikane. E hapëm me kersheri: Na kishte dalë llotaria amerikane! Linda, për të provuar fatin kishte aplikuar dhe fati kishte qënë i mirë. Lajmi për hapjen e lotarisë amerikane edhe për këtë vit u konfirmua disa ditë më parë, ndërkohë që tashmë, Ambasada Amerikane del me dy këshilla të thjeshta për të gjithë ata që kanë vendosur të aplikojnë. Kryeministri Boris Johnson premton "epokë të re të artë", pas Brexitit. Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë. Llotaria amerikane, kush ka humbur kodin mund ta rekuperojë Ambasada amerikane ka një mesazh të rëndësishëm për festat e fundvitit. Duke iu kthyer përgjigje në faqen zyrtare në Facebook, Ambasada u bën me dije aplikantëve, se duhet të shikojnë të paktën një herë në muaj, pasi ndodh që ka pasur edhe një raund të dytë përzgjedhjes, siç ka. Për fituesit shumë e rëndësishme, thekson zyra konsullore e Ambasadës Amerikane, është përgatitja për intervistën. Sipas rregullave të reja, nuk duhet që të përdoren fotografi të vitit të mëparshëm dhe se duhen hequr syzet, pasi në të kundërt skualifikoheni automatikisht. Të dy e denim. 58 Llotaria Amerikane Ne Athine 2015 10+ 0 0. Llotaria Amerikane është padyshim një ndër aplikimet më të rëndësishme për të gjithë shqiptarët, ndërsa është publikuar edhe data e përgjigjes së aplikuesve të vitit të kaluar. Tritt Facebook bei, um dich mit Ernest Marku und anderen Nutzern, die du kennst, zu vernetzen. Përzgjedhja është rastësore përmes një shorti kompjuterik, ndërsa nuk ka asnjë tarifë për tu paguar. Kanë dalë përgjigjet e atyre që kanë fituar lotarinë amerikane. Nga ana tjetër ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar edhe rregullat e kësaj lotarie si dhe kujdesin që duhet të tregojne qytetarët gjatë aplikimit të tyre. Fillon Llotaria Amerikane! 3 Tetor 2018-6 Nëntor 2018. Únete a Facebook para conectar con Admir Sinamati y otras personas que tal vez conozcas. Që atëherë e deri tani SHBA ka hedhur në llotari mijëra karta Green Cards, që janë viza që japin menjëherë lejen e qendrimit dhe punësimit të. Ambasada Amerikane njoftim të rëndësishëm për vizat: Si të aplikoni saktë Postuar: 11/01/2018 - 14:33 Nëpërmjet një postimi në facebook, ambasada Amerikane ka rikujtuar të gjithë ata janë të interesuar për viza amerikane, që të pyesin për çdo paqartësi. Llotaria Amerikane DV-2014 (Viza e Shumëllojshmërisë) Periudha e aplikimit për Llotarinë Amerikane (Viza e Shumëllojshmërisë - DV) fillon mё datë 2 Tetor 2012, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe pёrfundon nё orën 18:00 të datës 3 Nëntor 2012. Kryeministri Boris Johnson premton "epokë të re të artë", pas Brexitit. Vërtetimi duhet t'i përfshijë të gjithë emrat dhe/apo mbiemrat e përdorur, pёrfshirё mbiemrin e vajzёrisё. Gjithashtu di gje njeri cilat dege preferohen?. Në faqen zyrtare në 'Facebook' Ambasada thekson se "Doni të aplikoni për lotarinë DV-2019 këtë javë?. Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë të ditur sot se janë përzgjedhur fitues të rinj për lotarinë amerikane. A ja ka ndokush idene nese eshte e mundur kjo gje? Cfare hapash duhet te ndjek?Anglishtja ime eshte shume e mire. '|Urime të përzgjedhurve të programit të lotarisë DV!. Ambasada Amerikane njofton se për të gjithë aplikuesit që nuk kanë fituar, kanë edhe një mundësi të dytë. Gjatë periudhës së regjistrimit applikantët do të kenë akses për formularin, Form (E-DV), në adresën www. Kjo sipas të dhënave nga Ambasada Amerikane, sepse është e mundur që shumë aplikantë të përzgjedhur nuk do të kualifikohen për vizë. Të gjithë aplikantët do të mund të kontrollojnë nëse janë të. Është për të ardhur keq që na vijnë persona të cilët skualifikohen pasi nuk kanë arsimimin e duhur. Finally, be wary of providing any personal information through these fraudulent websites and emails, since such action that could result in identity fraud or theft. Llotaria amerikane, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm për fituesit Ambasada amerikane në Tiranë ka bërë një tjetë rnjoftim për fituesit e llotarisë. Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Ambasada e SHBA ndihmon në zmadhimin e transparencës Fjala e rastit të ambasadores Bërns në ceremoninë e prezantimit të letrave kredenciale Ambasadorja Bërns: "President Pendarovski, jam e nderuar të njihem me ju dhe të paraqes letrat kredenciale. Llotaria amerikane/ Ambasada sqaron dilemat dhe dyshimet për… By NacionalAlbania on October 26, 2017 Që prej datës 18 tetor të gjithë shqiptarët mund të aplikojnë për Lotarinë Amerikane. Ilir Hoxha est sur Facebook. Në një njoftim të postuar në faqen zyrtare të kësaj Ambasade, u kërkohet të gjithë aplikuesëve që të kontrollojnë statusin e tyre, nëse janë përzgjedhur si fitues në programin e lotarisë DV –. Ambasada shkruan në Fb: "Jeni i përzgjedhur i programit të. embassy or consulate, or the Department of Homeland Security. Për të gjithë aplikantët e lotarisë amerikanë, por që jetojnë jashtë Shqipërisë, Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë sot një tjetër njoftim në facebook. Nëse keni hedhur llotarinë amerikane për këtë vit, ky postim ju informon për datën dhe orën se kur dalin përgjigjet. Ambasada Amerikane nuk ka asnjë rol në këtë përzgjedhje. "Regjistrimi elektronik për lotarinë DV-2020 do të rifillojë të mërkurën, më 3 tetor 2018 në mesditë 12:00, Ora Ditore Lindore (EDT) (GMT-4) dhe do të mbyllet të. Në një njoftim që ambasada e konsideron si fillestar, thuhet:. Pas lajmit te dhene nga Ambasada Amerikane ne vendin tone se gjithe aplikimet e bera per Lotarine Amerikane jane te pavlefshme per shkak te problemit me serverin e faqes se lotarise, Ambasada jep te tjera detaje duke iu pergjigjur interesit te shqiptareve per te aplikuar. 25 Vjetori i Rihapjes së Ambasadës Amerikane Ambasadori Amerikan Donald Lu dhe Ambasadori Italian Alberto Cutillo ishin mikpritësit e një ceremonie që shënoi 25 vjetorin e kalimit të ndërtesës së ambasadës nga Italia në Shtetet e Bashkuara. Ndiqni me kujdes hapat qe duhet te beni me tej ne permbushje te deshires suaj per ne SHBA. Në fillim të tetorit nisin aplikimet për lotarinë amerikane, dhe për të sqaruar çdo aplikant, Ambasada Amerikane ka nxjerrë disa udhëzime të rëndësishme. Dërgo një email në [email protected] për të caktuar një takim me këshilltaren që punon pranë Qendrës Informative të Arsimit Amerikan në Shqipëri. Ambasada shkruan në Fb: "Jeni i përzgjedhur i programit të. S permanent resident visas. Ambasada e SHBA njofton në një status në facebook se përgjigjet për aplikuesit do të startojnë nga dita e martë në orën 18. “Regjistrimi elektronik për lotarinë DV-2020 do të rifillojë të mërkurën, më 3 tetor 2018 në mesditë 12:00, Ora Ditore Lindore (EDT) (GMT-4) dhe do të mbyllet të. Ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar para disa ditesh udhëzimet e reja për llotarinë e vitit 2018. O*NET OnLine has detailed descriptions of the world of work for use by job seekers, workforce development and HR professionals, students, researchers, and more!. ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane albania | ambasada amerikane tirane llotaria | ambasada amerikane tirane rinov. Pak orë para protestës së opozitës, ka reaguar edhe Ambasada Amerikane. Përmbledhje Akti i Imigracionit i vitit 1990 e themeloi programin e Viza Lotarisë ( Diversity Visa) dhe me këtë u mundësuan 55,000 viza imigruese të cilat u dhanë në dispozicion për çdo vitë të lotarisë, duke filluar nga viti fiskal 1995. Për më shumë informacion vizitoni faqen e Ambasadës Amerikane në Tiranë. Welcome to the Facebook page of the United States. Rreth 200 mijë shqiptarët, të cilët kanë aplikuar në muajin tetor të vitit që lamë pas për Lotarinë Amerikane, do të njihen me rezultatin pasditen e sotme pas orës 18:00. Tring 118,453 views. Fillon Llotaria Amerikane! 3 Tetor 2018-6 Nëntor 2018. Nga ana tjetër ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar edhe rregullat e kësaj lotarie si dhe kujdesin që duhet të tregojne qytetarët gjatë aplikimit të tyre. Ishte nga ambasada amerikane. embassy or consulate, or the Department of Homeland Security. Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Ambasada Amerikane njofton se për të gjithë aplikuesit që nuk kanë fituar, kanë edhe një mundësi të dytë. Únete a Facebook para conectar con Herxhis Çeça y otras personas que tal vez conozcas. Zyra konsullore: “Ambasada Amerikane ka hapur një qendër këshillimi falas për të gjithë ata studentë që dëshirojnë të vazhdojnë studimet e larta në Amerikë. Aplikim tek ambasada amerikane per pune ne USA? Dua te aplikoj tek ambasada amerikane per te punuar ne USA. Finally, be wary of providing any personal information through these fraudulent websites and emails, since such action that could result in identity fraud or theft. Kjo sipas të dhënave nga Ambasada Amerikane, sepse është e mundur që shumë aplikantë të përzgjedhur nuk do të kualifikohen për vizë. The medical application form may be submitted only through this website. Ballina TE TJERA VIDEO Lotaria Amerikane/ Ambasada nxjerr videon: Si të aplikoni, bëni kujdes me. Ambasada amerikane fton shqiptaret drejt Amerikes, fillon… Regjistrimi elektronik për lotarinë DV-2020 do të rifillojë të mërkurën. 25 Vjetori i Rihapjes së Ambasadës Amerikane Ambasadori Amerikan Donald Lu dhe Ambasadori Italian Alberto Cutillo ishin mikpritësit e një ceremonie që shënoi 25 vjetorin e kalimit të ndërtesës së ambasadës nga Italia në Shtetet e Bashkuara. Regjistrimi në këtë program përfundon më 3 nëntor. Për këtë arsye, Ambasada Amerikane në Tiranë ka publikuar disa informacione, për të ndihmuar qytetarët e huaj, që dëshirojnë të emigrojnë përgjithmonë në Amerikë, që të përcaktojnë vizat, kërkesat, dhe materialet që i duhen për të aplikuar për emigracion në Shtetet e Bashkuara. Ambasada Amerikane ka njoftuar datën e fillimit të aplikimeve për të gjithë shqiptarët e interesuar për të jetuar dhe punuar në SHBA. Po mendoni të aplikoni për vizë gjatë 2018-s? Keni pyetje rreth procesit të vizave? Më pyesni! Jam Anna! Do të jem këtu çdo të enjte gjatë gjithë vitit dhe do të jem më se e lumtur t'u përgjigjem të gjitha pyetjeve tuaja në lidhje me. Cilat janё kërkesat pёr arsim ose përvojё. Ambasada Amerikane bën të ditur se sot, fillon aplikimi vjetor i llotarisë amerikane DV-2018. Embassy-Tirana, Tirana, Albania. Përgjigjet e lotarisë Amerikane duhet të kishin dalë që ditën e djeshme mirëpo, kanë kaluar 24 orë dhe serveri vazhdon të jetë jashtë funksionit. “Të gjitha regjistrimet e bëra përpara datës 18 tetor 2017 do të duhet të ribëhen në mënyrë që të merren në konsideratë”. Ambasada Amerikane nuk ka asnjë rol në këtë përzgjedhje. Përmbledhje Akti i Imigracionit i vitit 1990 e themeloi programin e Viza Lotarisë ( Diversity Visa) dhe me këtë u mundësuan 55,000 viza imigruese të cilat u dhanë në dispozicion për çdo vitë të lotarisë, duke filluar nga viti fiskal 1995. Kodi i çdo aplikanti nuk bën identifikimin e tij në bazë gjinie. Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë. Llotaria Amerikane 2019 - Si te aplikoni per tu kualifikuar - pjesa 2 Leonard Murrja. Qendroni me ne! Informacione mbi llotarine kanadeze. Për të gjithë ata që kanë fituar lotarinë amerikane këtë vit, Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm. Sot ambasada i është përgjigjur një pyetjeje shumë domethënëse, nëse ekziston mundësia që një shqiptar të skualifikohet nga programi. Facebook da a la gente el poder. Shiko hollësitë e njoftimit në website. Per te gjithe ata qe e kane marre tashme pergjigjen dhe jane perzgjedhur si fitues te Lotarise Amerikane, ambasada amerikane ne Tirane ben nje njoftim te rendesishem. Nesër, më 2 maj del përgjigja për aplikantët e Lotarisë Amerikane nëse kanë fituar ose jo. Ambasada Amerikane Nis llotaria amerikane/ Çfarë duhet të dini dhe si të aplikoni ? Shtator 30, 2015 Durrës Press Lini një koment. emigrim pershendetje dua te emigroj bashke me gruan e djalin e vogel per ne kanada ka ndonje mundesi per te emigruar apo nuk eshte e mundur faleminderit. Aplikimet për Llotarinë e Vizave Amerikane DV-2020 - Viti 2018 do të fillojnë diten e Mërkurën 3 Tetor në orën 19. Për të gjithë aplikantët e lotarisë amerikanë, por që jetojnë jashtë Shqipërisë, Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë sot një tjetër njoftim në facebook. Konsull në Ambasadën Amerikane në Tiranë, tha për Arena se kuota e përcaktuar nga Kongresi për të marrë vizën amerikane është 50 mijë. Faqja zyrtare ku publikohen emrat e fituesëve bën të ditur se që nga 2 maji mund të kontrolloni nëse jeni fitues i llotarisë amerikane Ambasada amerikane në Tiranë më herët ka njoftuar të gjithë aplikuesit që të kenë kujdes nga disa emaile mashtruese:. Sipas njoftimit të amnasadës fituesit duhet t'i përgjigjen menjëherë KCC-së në të kundërt nuk do i caktohet datë. Consulate & Embassy. Nis sot aplikimi për Lotarinë Amerikane, për të gjithë qytetarët shqiptarë, të cilët kanë dëshirë të emigrojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Krenare Shala ist bei Facebook. Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë. Përzgjedhja është rastësore përmes një shorti kompjuterik, ndërsa nuk ka asnjë tarifë për tu paguar. Llotaria amerikane u krijua në vitin 1987 nga Presidenti Regan për të krijuar një mundësi për ata që duan të imigrojnë në Amerikë me rrugë legale, por që nuk kanë mundësi. Disa faqe interneti apo emaile përpiqen t’ju mashtrojnë duke u prezantuar si faqe zyrtare të qeverisë së Shteteve të Bashkuara. ‘|Urime të përzgjedhurve të programit të lotarisë DV!. Llotaria amerikane u krijua në vitin 1987 nga Presidenti Regan për të krijuar një mundësi për ata që duan të imigrojnë në Amerikë me rrugë legale, por që nuk kanë mundësi. Ο Eduart Hoxha είναι στο Facebook. Pas lajmit te dhene nga Ambasada Amerikane ne vendin tone se gjithe aplikimet e bera per Lotarine Amerikane jane te pavlefshme per shkak te problemit me serverin e faqes se lotarise, Ambasada jep te tjera detaje duke iu pergjigjur interesit te shqiptareve per te aplikuar. Llotaria Amerikane DV-2014 (Viza e Shumëllojshmërisë) Periudha e aplikimit për Llotarinë Amerikane (Viza e Shumëllojshmërisë - DV) fillon mё datë 2 Tetor 2012, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe pёrfundon nё orën 18:00 të datës 3 Nëntor 2012. Pam njëri tjetrin. Përgjigjet e lotarisë Amerikane duhet të kishin dalë që ditën e djeshme mirëpo, kanë kaluar 24 orë dhe serveri vazhdon të jetë jashtë funksionit. Bëhet fjalë për një problem që shumë aplikuesve u shfaqet në momentin që kryejnë procedurat për plotësimin e formularit. "Plani paraqet një ndryshim të rëndësishëm në politikën e imigracionit drejt bashkimit të shumë familjeve, duke ndërtuar ekonominë tonë dhe mbështetur traditat humanitare të Kanadasë për rivendosjen e refugjatëve dhe ofrimit të mbrojtjes për ata që kanë nevojë". Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Aplikimet do të fillojnë më datë 3 tetor 2018 deri më 6 nëntor 2018. , periudhën e procesimit në ambasada të ndryshme, si dhe përqindjen e dosjeve të pranuara (për kategori emigrantësh), një kandidat mundet të këshillohet se ku mund të vendosë dosjen në menyrë që koha e procesimit të jetë sa më e shkurtër, por në të njëjtën kohë dhe sa i madh është, për çdo rast ose. Inscrivez-vous sur Facebook pour communiquer avec Ilir Hoxha et d’autres personnes que vous pouvez connaître. Ambasada paralajmëron që të kihet kujdes me mesazhet e mashtrimit që mund tu dërgohen fituesve. Ambasada Amerikane ka dhënë disa sqarime në lidhje me plotësimin e formularit për të gjithë ata që duan të prekin "ëndrrën amerikane". Llotaria Amerikane, ambasada njofton ndryshime të mëdha 09:07 , 31/01/2019 Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. Ambasada amerikane në Tiranë ka publikuar një material shpjegues me përgjigjet e pyetjeve kryesore shpjeguese, që zakonisht bëjnë aplikantët e. Pak orë para protestës së opozitës, ka reaguar edhe Ambasada Amerikane. Sipas njoftimit zyrtar të publikuar në faqen e Ambasadës Amerikane sillen udhëzimet për plotësimin e formularit për lotarinë DV/2020. Kërkesat për viza jo-emigruese në SHBA do të bëhen vetëm në faqen e internetit të ambasadës dhe jo sikundër deri tani, përmes e-mail-it apo postës dhe faksit. Ambasada Amerikane në Tiranë ka bërë të ditur sot se janë përzgjedhur fitues të rinj për lotarinë amerikane. Programi i Vizave Emigruese të Shumёllojshmërisë i njohur gjërësisht si Llotaria Amerikane, DV2017, për vitin fiskal 2017 do të pranoj 50. Duke filluar nga data 7 maj te gjithë shqiptarët që kanë aplikuar për Llotarinë Amerikane mund të kontrollojnë nëse janë fitues ose jo. E hapëm me kersheri: Na kishte dalë llotaria amerikane! Linda, për të provuar fatin kishte aplikuar dhe fati kishte qënë i mirë. Selia diplomatike. Deri tani shifrat kanë treguar se një ndër 25 aplikues e ãton lotarinë. Consulate & Embassy. Jeni perzgjedhur fitues i Lotarise Amerikane? Per te gjithe ata qe sistemi i ka perzgjedhur Ambasada Amerikane ka dale sot me nje njoftim te rendesishem. Llotaria amerikane- Shqipëria e 4-ta në botë për numrin e fituesve Shk 25, 2018 Shqipëria renditet në vendin e katërt në botë për numrin e fituesve të llotarisë amerikane. “Regjistrimet për DV-2018 fillojnë më 4 tetor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë dhe mbyllen më 7 nëntor 2016, ora 18:00, ora lokale e Shqipërisë. Për më shumë informacion vizitoni faqen e Ambasadës Amerikane në Tiranë. Gjyqësore (dëshmi penaliteti) tek Posta Shqiptare. Gjatë gjithë këtyre ditëve, ambasada ka nxjerrë njoftime dhe udhëzime të herë pas hershme për të informuar publikun lidhur me procesin. Llotaria amerikane, sot dita e fundit e aplikimit. Ndiqni me kujdes hapat qe duhet te beni me tej ne permbushje te deshires suaj per ne SHBA. Për të gjithë ata që kanë fituar lotarinë amerikane këtë vit, Ambasada e SHBA ka një njoftim të rëndësishëm. immigration. "Nëse ju keni marrë një postë elektronike (e-mail) që ju njofton se aplikimi juaj për programin e Lotarisë Amerikane ishte fitues dhe në mënyrë që të vazhdoni me aplikimin tuaj, ju duhet të dërgoni një shumë të hollash. Consulate & Embassy. Eshte ambasada Amerikane “If you cannot be happy with the little you have, you can be confused with the lot you want to have” ― Ernest Agyemang Yeboah. Ambasada amerikane në Athinë, i tha qeverisë greke se ankorimi i cisternës është ilegal. ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane | ambasada amerikane tirane albania | ambasada amerikane tirane llotaria | ambasada amerikane tirane rinov. Ambasada Amerikane fton sërish shqiptarët të aplikojnë për të fituar mundësinë të punojnë e jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ambasada amerikane në Tiranë ka njoftuar fituesit e Llotarisë amerikane DV2019 për ndryshimet e mëdha që janë bërë në procesin e aplikimit për vizë. aplikimet dërgohen tek autoritetet amerikane që bëjnë procesin e përzgjedhjes. Gerti ka ardhur në studio me bashkëshorten dhe vajzën e tij. Consulate & Embassy. Sipas njoftimit zyrtar të publikuar në faqen e Ambasadës Amerikane sillen udhëzimet për plotësimin e formularit për lotarinë DV/2020. Llotaria amerikane, sot dita e fundit e aplikimit. Llotaria amerikane, e njohur ndryshe si "Griin kard" ka afro dy dekada e gjysëm që aplikohet edhe për shtetasit shqiptarët, që kur Shqipëria la pas të kaluarën ish komuniste dhe përqafoi rrugën e demokracisë dhe ekonomisë së tregut. Ishte nga ambasada amerikane. Zyrtarisht janë 50,000 viza të disponueshme për llotarinë DV-2011, por më shumë individë do të përzgjidhen. Duke filluar nga data 7 maj te gjithë shqiptarët që kanë aplikuar për Llotarinë Amerikane mund të kontrollojnë nëse janë fitues ose jo. Llotaria amerikane u krijua në vitin 1987 nga Presidenti Regan për të krijuar një mundësi për ata që duan të imigrojnë në Amerikë me rrugë legale, por që nuk kanë mundësi.